Skip to content

278 White Oak CourtBrick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block1124.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2SF2-P 2268
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,268
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,700
34%
Improvement Value:$278,900
66%
Total Assessment$422,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,030+5.4%
2024$10,468+3.6%
2023$10,100+1.3%
2022$9,969+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 17204, Page 1834Recorded8/10/2018

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 15578, Page 1267Recorded7/9/2013

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5393, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1996