Skip to content

261 Oak Forest Dr.Brick, NJ 08724

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$599,900
Last Sale Date
Jan 17, 2025

Property Information

Block1124.03
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.5

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,748
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,500
49%
Improvement Value:$151,400
51%
Total Assessment$296,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,749+5.4%
2024$7,354+3.6%
2023$7,096+1.3%
2022$7,004+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$599,900
Sq Ft1,748DeedBook 19917, Page 1468Recorded2/3/2025

Property Sale

Sale
$159,990
DeedBook 5534, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1997