Skip to content

243 Oak Forest DriveBrick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Nov 29, 2000

Property Information

Block1124.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,889
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,700
47%
Improvement Value:$162,900
53%
Total Assessment$306,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,002+5.4%
2024$7,594+3.6%
2023$7,328+1.3%
2022$7,233+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 10254, Page 1883

Property Sale

Sale
$166,490
DeedBook 5314, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1995