Skip to content

245 Oak Forest DriveBrick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$649,900
Last Sale Date
Oct 24, 2023

Property Information

Block1124.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,748
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,700
46%
Improvement Value:$170,000
54%
Total Assessment$313,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,188+8.6%
2024$7,542+3.6%
2023$7,278+1.3%
2022$7,183+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$649,900
Sq Ft1,748DeedBook 19524, Page 1198Recorded10/30/2023

Property Sale

Sale
$158,990
DeedBook 5406, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1996