Skip to content

8 Ryjac CtBrick, NJ 08724

Built 2003

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 4, 2010

Property Information

Block1124
Lot2.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2416
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,416
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,600
32%
Improvement Value:$287,500
68%
Total Assessment$425,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,095+5.4%
2024$10,530+3.6%
2023$10,160+1.3%
2022$10,028+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 14708, Page 805

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 11504, Page 1232

Property Built

Built

Year Built: 2003