Skip to content

212 Dwight Pl.Brick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jan 3, 1996

Property Information

Block1125.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,407
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,800
31%
Improvement Value:$293,500
69%
Total Assessment$425,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,100+5.4%
2024$10,535+3.6%
2023$10,165+1.3%
2022$10,033+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5335, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1996