Skip to content

249 Lake Rd.Brick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$146,990
Last Sale Date
Jul 31, 1998

Property Information

Block1129.01
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.5

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,750
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,900
49%
Improvement Value:$150,200
51%
Total Assessment$295,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,452+5.6%
2024$7,060+3.8%
2023$6,803+1.4%
2022$6,711+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$146,990
DeedBook 5602, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1998