Skip to content

265 Lake Rd.Brick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block1129.01
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.5

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,889
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,700
44%
Improvement Value:$180,900
56%
Total Assessment$324,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,472+5.4%
2024$8,040+3.6%
2023$7,758+1.3%
2022$7,657+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft1,889DeedBook 19858, Page 1544Recorded11/25/2024

Property Sale

Sale
$184,990
DeedBook 5623, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1998