Skip to content

269 Lake Rd.Brick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 14, 2017

Property Information

Block1129.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.5

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,452
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,700
35%
Improvement Value:$264,800
65%
Total Assessment$408,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,662+5.4%
2024$10,119+3.6%
2023$9,763+1.3%
2022$9,637+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,452DeedBook 16955, Page 935Recorded12/1/2017

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,452DeedBook 16511, Page 80Recorded9/16/2016

Property Sale

Sale
$424,900
DeedBook 12284, Page 1633

Property Sale

Sale
$201,990
DeedBook 5547, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1998