Skip to content

239 Lake RdBrick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Nov 14, 1996

Property Information

Block1133.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,324
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,900
32%
Improvement Value:$308,600
68%
Total Assessment$452,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,810+5.4%
2024$11,208+3.6%
2023$10,815+1.3%
2022$10,674+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 5421, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1996