Skip to content

63 Cleveland AveBrick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 13, 2017

Property Information

Block1133.03
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,412
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,200
34%
Improvement Value:$290,000
66%
Total Assessment$436,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,385+5.4%
2024$10,805+3.6%
2023$10,425+1.3%
2022$10,290+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 16919, Page 136Recorded10/26/2017

Property Sale

Sale
$236,615
DeedBook 4856, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1990