Skip to content

51 Cleveland AveBrick, NJ 08724

Built 1991

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Aug 31, 2007

Property Information

Block1133.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,397
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,700
36%
Improvement Value:$261,000
64%
Total Assessment$407,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,641+5.4%
2024$10,099+3.6%
2023$9,744+1.3%
2022$9,618+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 13778, Page 1530

Property Sale

Sale
$205,030
DeedBook 4925, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1991