Skip to content

307 Van Zile Rd.Brick, NJ 08724

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2019

Property Information

Block1133.08
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage4,188
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,200
29%
Improvement Value:$324,700
71%
Total Assessment$456,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,925+5.4%
2024$11,317+3.6%
2023$10,920+1.3%
2022$10,778+1.7%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 14484, Page 726

Property Sale

Sale
$245,700
DeedBook 12523, Page 486

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12073, Page 1973

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 13190, Page 771

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10868, Page 951

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 10064, Page 1479

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4805, Page 870