Skip to content

12 Barrett WalkBrick, NJ 08724

Built 2001

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block1133
Lot10.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2400
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,400
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,100
33%
Improvement Value:$294,600
67%
Total Assessment$441,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,528+5.4%
2024$10,941+7.5%
2023$10,174+1.3%
2022$10,042+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft2,400DeedBook 17535, Page 1554Recorded7/16/2019

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 13867, Page 1866

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 10328, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5685, Page 576