Skip to content

33 National Ave.Brick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block1133
Lot4.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,276
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,900
36%
Improvement Value:$255,900
64%
Total Assessment$399,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,435+5.4%
2024$9,903+3.6%
2023$9,555+1.3%
2022$9,431+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft2,276DeedBook 19173, Page 1114Recorded9/22/2022

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,276DeedBook 16133, Page 371Recorded7/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 10012, Page 1673

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5589, Page 994