Skip to content

240 Sunrise St.Brick, NJ 08724

Built 2002

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 16, 2002

Property Information

Block1135
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2290
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,290
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
28%
Improvement Value:$280,100
72%
Total Assessment$391,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,223+5.4%
2024$9,702+3.6%
2023$9,362+1.3%
2022$9,240+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 11162, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 2002