Skip to content

222 Sunrise StBrick, NJ 08724

Built 2001

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Oct 30, 2010

Property Information

Block1135
Lot2.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,082
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,400
39%
Improvement Value:$207,700
61%
Total Assessment$340,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,877+5.4%
2024$8,424+3.6%
2023$8,128+1.3%
2022$8,023+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$407,000
DeedBook 14882, Page 731

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 13702, Page 283

Property Sale

Sale
$412,000
DeedBook 12346, Page 263

Property Sale

Sale
$232,900
DeedBook 10310, Page 1272

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5699, Page 818