Skip to content

218 Sunrise St.Brick, NJ 08724

Built 1999

Last Sale Price
$424,900
Last Sale Date
Jan 8, 2016

Property Information

Block1135
Lot3.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2084
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,084
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
41%
Improvement Value:$186,100
59%
Total Assessment$316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,250+5.4%
2024$7,830+3.6%
2023$7,555+1.3%
2022$7,457+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$424,900

From:

To:

Sq Ft2,084DeedBook 16298, Page 956Recorded1/22/2016

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 5743, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1999