Skip to content

225 Sunrise StBrick, NJ 08724

Built 2008

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 3, 2008

Property Information

Block1136
Lot25.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2654
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
29%
Improvement Value:$324,800
71%
Total Assessment$454,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,870+5.4%
2024$11,265+3.6%
2023$10,870+1.3%
2022$10,729+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 14032, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 13835, Page 125