Skip to content

202 Sunrise St.Brick, NJ 08724

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2017

Property Information

Block1137.06
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,476
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,300
49%
Improvement Value:$122,500
51%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,311+5.4%
2024$5,989+3.6%
2023$5,779+1.3%
2022$5,704+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 13221, Page 139

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 12011, Page 895

Property Sale

SaleMulti
$122,500
DeedBook 5485, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1980