Skip to content

279 Melrose St.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block1138.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage816
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
65%
Improvement Value:$67,300
35%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,019+5.4%
2024$4,763+3.6%
2023$4,596+1.3%
2022$4,536+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 16499, Page 219Recorded9/6/2016

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 13002, Page 436

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 11103, Page 1300

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 10333, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 1986