Skip to content

156 Bretonian Dr. E.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Dec 1, 2014

Property Information

Block113
Lot47.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage721
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,500
69%
Improvement Value:$58,700
31%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,913+5.2%
2024$4,669+3.5%
2023$4,512+1.3%
2022$4,454+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500

From:

To:

Sq Ft721DeedBook 15963, Page 322Recorded12/16/2014

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 5129, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1950