Skip to content

180 Melrose StreetBrick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2022

Property Information

Block1146.15
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,408
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,900
34%
Improvement Value:$239,100
66%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,527+5.4%
2024$9,041+3.6%
2023$8,724+1.3%
2022$8,610+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft3,408DeedBook 15604, Page 904Recorded8/6/2013

Property Sale

SaleMulti
$475,000
DeedBook 12144, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1996