Skip to content

170 Lenox StreetBrick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block1146.15
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1880
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,880
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,900
40%
Improvement Value:$188,300
60%
Total Assessment$314,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,201+5.4%
2024$7,783+3.6%
2023$7,509+1.3%
2022$7,412+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1985