Skip to content

214 Jack Martin Blvd.Brick, NJ 08724

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block1150
Lot4
QualifierC15
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class10
DescriptionCOND-MED 1536
Dwellings1
ZoningHS
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,600
54%
Improvement Value:$129,000
46%
Total Assessment$282,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,376+5.4%
2024$7,000+3.6%
2023$6,754+1.3%
2022$6,667+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 20060, Page 391Recorded7/3/2025

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 17626, Page 989Recorded10/1/2019

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5659, Page 65