Skip to content

13 Cleveland Ave.Brick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Oct 31, 1994

Property Information

Block1151.01
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,801
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,400
36%
Improvement Value:$240,800
64%
Total Assessment$379,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,897+5.4%
2024$9,393+3.6%
2023$9,063+1.3%
2022$8,945+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5226, Page 116

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5162, Page 986

Property Sale

Sale
$193,275
DeedBook 4809, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1990