Skip to content

211 Lake Rd.Brick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 2, 2014

Property Information

Block1151.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,089
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,300
35%
Improvement Value:$239,600
65%
Total Assessment$368,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,628+5.4%
2024$9,138+3.6%
2023$8,817+1.3%
2022$8,702+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,089DeedBook 15909, Page 1973Recorded10/6/2014

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 13066, Page 199

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 10883, Page 190

Property Sale

Sale
$173,750
DeedBook 5295, Page 732

Property Sale

Sale
$173,750
DeedBook 5025, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1992