Skip to content

38 Cleveland AveBrick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block1151.03
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,412
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,900
31%
Improvement Value:$270,800
69%
Total Assessment$390,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,197+5.4%
2024$9,678+3.6%
2023$9,338+1.3%
2022$9,217+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft2,412DeedBook 19841, Page 1188Recorded11/7/2024

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$232,402
DeedBook 4804, Page 589