Skip to content

21 National AveBrick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block1151.04
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,801
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
38%
Improvement Value:$224,200
62%
Total Assessment$364,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,506+5.4%
2024$9,021+3.6%
2023$8,704+1.3%
2022$8,591+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5626, Page 726

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5471, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1989