Skip to content

17 National AveBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$624,900
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block1151.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,801
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
37%
Improvement Value:$241,900
63%
Total Assessment$381,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,968+5.4%
2024$9,460+3.6%
2023$9,127+1.3%
2022$9,009+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$624,900
Sq Ft1,801DeedBook 19171, Page 681Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$176,900
DeedBook 5088, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1993