Skip to content

11 National Ave.Brick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block1151.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,096
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
39%
Improvement Value:$218,900
61%
Total Assessment$358,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,367+5.4%
2024$8,890+3.6%
2023$8,578+1.3%
2022$8,466+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$519,000
Sq Ft2,096DeedBook 18823, Page 1913Recorded12/15/2021

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 11307, Page 559

Property Sale

Sale
$206,725
DeedBook 4784, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1989