Skip to content

20 National Ave.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block1151.05
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,412
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
34%
Improvement Value:$276,400
66%
Total Assessment$416,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,868+5.4%
2024$10,314+3.6%
2023$9,952+1.3%
2022$9,823+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,412DeedBook 19129, Page 1416Recorded8/10/2022

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 5359, Page 703

Property Sale

Sale
$195,500
DeedBook 5139, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1994