Skip to content

2 Cambridge WayBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 14, 2007

Property Information

Block1151.05
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2412
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,412
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,500
32%
Improvement Value:$303,100
68%
Total Assessment$444,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,604+5.4%
2024$11,013+3.6%
2023$10,626+1.3%
2022$10,488+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 13894, Page 599

Property Sale

Sale
$187,750
DeedBook 5088, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1993