Skip to content

297 Worth St.Brick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 30, 1999

Property Information

Block1151.06
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2412
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,412
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,100
35%
Improvement Value:$265,500
65%
Total Assessment$405,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,586+5.4%
2024$10,047+3.6%
2023$9,694+1.3%
2022$9,568+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5697, Page 417

Property Sale

Sale
$225,330
DeedBook 4807, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1989