Skip to content

289 Worth St.Brick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block1151.06
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 1801
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,801
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,100
39%
Improvement Value:$222,100
61%
Total Assessment$362,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,453+5.4%
2024$8,972+3.6%
2023$8,657+1.3%
2022$8,544+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$194,675
DeedBook 4766, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 1989