Skip to content

285 Worth St.Brick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$200,500
Last Sale Date
Jun 15, 1989

Property Information

Block1151.06
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 1908
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,908
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,100
38%
Improvement Value:$231,300
62%
Total Assessment$371,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,694+5.4%
2024$9,200+3.6%
2023$8,876+1.3%
2022$8,761+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,500
DeedBook 4765, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1989