Skip to content

288 Van AvenueBrick, NJ 08724

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block1151.06
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2412
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,412
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,100
37%
Improvement Value:$235,300
63%
Total Assessment$375,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,798+5.4%
2024$9,299+3.6%
2023$8,972+1.3%
2022$8,856+1.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$810,000
Sq Ft2,412DeedBook 20191, Page 1629Recorded11/10/2025

Property Sale

Sale
$448,000

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 17135, Page 12Recorded6/5/2018

Property Sale

Sale
$437,500

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 16201, Page 702Recorded9/29/2015

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 14935, Page 280

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 12649, Page 1930

Property Sale

Sale
$209,435
DeedBook 4762, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1988