Skip to content

292 Van AvenueBrick, NJ 08724

Built 1988
Other Exempt

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 29, 2017

Property Information

Block1151.06
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,801
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,900
38%
Improvement Value:$226,400
62%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$8,070+0.5%
2018$8,026+2.7%
2017$7,817+0.9%
2016$7,751+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,801DeedBook 16700, Page 665Recorded4/3/2017

Property Sale

Sale
$192,495
DeedBook 4738, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1988