Skip to content

304 Van AvenueBrick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$63,001
Last Sale Date
Nov 14, 1995

Property Information

Block1151.06
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description1735
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,735
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,400
41%
Improvement Value:$200,400
59%
Total Assessment$340,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,895+5.4%
2024$8,442+3.6%
2023$8,145+1.3%
2022$8,039+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$63,001
DeedBook 5357, Page 839

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4990, Page 247

Property Sale

Sale
$192,938
DeedBook 4727, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1989