Skip to content

312 Van AvenueBrick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
Aug 9, 2019

Property Information

Block1151.06
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,801
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,400
38%
Improvement Value:$224,600
62%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,527+5.4%
2024$9,041+3.6%
2023$8,724+2.8%
2022$8,488+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$418,000
Sq Ft1,801DeedBook 17572, Page 1858Recorded8/15/2019

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 15505, Page 213

Property Sale

Sale
$429,000
DeedBook 12393, Page 317

Property Sale

Sale
$348,000
DeedBook 11005, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1988