Skip to content

293 Van AvenueBrick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 3, 2009

Property Information

Block1151.07
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,412
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,800
35%
Improvement Value:$260,300
65%
Total Assessment$401,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,469+5.4%
2024$9,935+3.6%
2023$9,586+1.3%
2022$9,462+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 14484, Page 1758

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 14089, Page 1214

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 13279, Page 1828

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 10987, Page 231

Property Sale

Sale
$219,217
DeedBook 4797, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1989