Skip to content

288 Lenox StreetBrick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$192,925
Last Sale Date
May 22, 1989

Property Information

Block1151.07
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,801
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
39%
Improvement Value:$224,100
61%
Total Assessment$365,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,529+5.4%
2024$9,044+3.6%
2023$8,726+1.3%
2022$8,613+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$192,925
DeedBook 4759, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1989