Skip to content

309 Lenox StreetBrick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 20, 2015

Property Information

Block1151.08
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,801
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,200
40%
Improvement Value:$218,400
60%
Total Assessment$361,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,438+5.4%
2024$8,957+3.6%
2023$8,642+1.3%
2022$8,530+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,801DeedBook 16173, Page 1620Recorded8/27/2015

Property Sale

Sale
$396,000
DeedBook 14704, Page 341

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 10733, Page 1705

Property Sale

Sale
$181,900
DeedBook 4753, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1989