Skip to content

285 Lenox StreetBrick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Nov 28, 2005

Property Information

Block1151.08
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,412
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,700
33%
Improvement Value:$288,100
67%
Total Assessment$428,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,192+6.6%
2024$10,502+3.6%
2023$10,134+1.3%
2022$10,002+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 12949, Page 1781

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 11100, Page 372

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 10305, Page 730

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4827, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1990