Skip to content

54 Marlow Ave.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 21, 2003

Property Information

Block1160.09
Lot11.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,874
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,200
45%
Improvement Value:$177,300
55%
Total Assessment$319,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,339+5.4%
2024$7,914+3.6%
2023$7,636+1.3%
2022$7,537+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 11512, Page 1508

Property Sale

SaleMulti
$137,800
DeedBook 5029, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1988