Skip to content

55 John Mcguckin Dr.Brick, NJ 08724

Built 2001

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 25, 2001

Property Information

Block1160.09
Lot15.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,126
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
36%
Improvement Value:$251,100
64%
Total Assessment$391,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,208+5.4%
2024$9,688+3.6%
2023$9,347+1.3%
2022$9,226+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 10620, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 10137, Page 972

Property Sale

SaleMulti
$71,500
DeedBook 5469, Page 361