Skip to content

53 Joseph Byrne Dr.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 31, 2016

Property Information

Block1161.10
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class16.5
Description2SF-P 2 2360
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,360
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
43%
Improvement Value:$185,000
57%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,483+5.4%
2024$8,050+3.6%
2023$7,768+1.3%
2022$7,667+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 16359, Page 366Recorded4/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1986