Skip to content

55 Joseph Byrne Dr.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$473,750
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block1161.10
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,956
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
47%
Improvement Value:$156,100
53%
Total Assessment$296,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,728+5.4%
2024$7,334+3.6%
2023$7,077+1.3%
2022$6,985+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$473,750
Sq Ft1,956DeedBook 18692, Page 68Recorded9/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$244,000
DeedBook 10910, Page 923

Property Sale

SaleMulti
$141,500
DeedBook 5301, Page 109

Property Sale

SaleMulti
$139,500
DeedBook 5049, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1988