Skip to content

58 Joseph Byrne Dr.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 17, 2018

Property Information

Block1162.11
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1932
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,932
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
84%
Improvement Value:$26,700
16%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,351-43.6%
2024$7,721+3.6%
2023$7,450+1.3%
2022$7,353+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 17251, Page 3Recorded9/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1986