Skip to content

57 Frank Neri Dr.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 29, 2016

Property Information

Block1162.11
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,995
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
46%
Improvement Value:$164,300
54%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,942+5.4%
2024$7,538+3.6%
2023$7,273+1.3%
2022$7,178+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,995DeedBook 16446, Page 995Recorded7/13/2016

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 5400, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1988